Recruiter's Diary

Pomáhám organizacím najít nové zaměstnance do IT a lidem tu pravou práci. Odjakživa mám blízko k lidem a baví mě nalézat řešení tam, kde jiní tápou.

Na co se připravit před pohovorem

Čeká vás, nebo někoho vám blízkého, pracovní pohovor? Ať už práci hledáte aktivně, nebo se jdete jen ze zvědavosti podívat, jestli by případná změna stála za to, pak jsou následující řádky určeny právě vám.

Hana Kopřivová

postreadingtime

Na základě svých zkušeností a informací od kandidátů i klientů jsem pro vás dnes připravila malý přehled toho, na co je dobré se předem připravit, než se vydáte na pohovor a na co nezapomenout v jeho samotném průběhu. Na následujících řádcích najdete konkrétní tipy, na co se zaměřit.

S dostatečným předstihem si projděte veřejně dostupné informace o organizaci:

  • navštivte jejich web a podívejte se, čemu se společnost věnuje a jaké zastává hodnoty,
  • prozkoumejte reference na firmu (např. Glassdoor, Indeed, Atmoskop),
  • prohlédněte si veřejný obchodní rejstřík firem na www.justice.cz, kde můžete u každé společnosti nahlédnout do její sbírky listin a ověřit si, jak se jí daří,
  • je-li organizace registrovaná burze, podívejte se, jak se vyvíjí cena jejích akcií,
  • zeptejte se známých a odborné komunity, zda mají s organizací nějakou zkušenost.

Přečtěte si pozorně popis pozice a zaměřte se na:

  • požadované znalosti, kompetence a náplň práce,
  • formu spolupráce (pracovní smlouva, DPP, DPČ, spolupráce na živnostenský list),
  • trvání pracovní smlouvy (na dobu určitou, na dobu neurčitou),
  • délku pracovního úvazku (plný, zkrácený)
  • rozvržení pracovní doby, její délku a případně „core hours“ (čas, kdy musíte být pracovišti),
  • nutnost cestování a případně jeho frekvenci,
  • poznamenejte si případné otázky, které vás během čtení napadnou,
  • pokud narazíte na cokoli neobvyklého v popisu role, nezapomeňte se na danou věc zeptat,
  • jestliže vám jakákoli informace v popisu pozice chybí, poznamenejte si ji a buďto se na ni zeptejte HR specialisty, nebo náboráře ještě před pohovorem, nebo si ji nechte na samotné setkání.

Než půjdete na pohovor, zeptejte se náboráře, nebo interního HR:

  • zda má organizace nějaký dresscode, a pokud ano, jaký (pamatujte, že v případě on-line pohovoru platí dresscode také),
  • kdo všechno se bude pohovoru účastnit (pokud Vám tuto informaci neuvedla organizace v pozvánce),
  • nebo na cokoli jiného, co je pro vás v souvislosti s pohovorem důležité vědět předem.

Den před pohovorem:

  • podívejte se, kde firma sídlí a dejte si časovou rezervu, abyste přišli na schůzku včas (nikdy nevíte, co vás může po cestě zdržet),
  • nachystejte si oděv v souladu s dresscodem (požaduje-li firma nějaký), jinak zvolte vhodné oblečení ve stylu smart casual,
  • v případě on-line pohovoru se ujistěte, že máte v e-mailu pozvánku na meeting s detaily k připojení,
  • projděte si vaše dotazy a poznámky k pohovoru, jestli jste na něco přeci jen nezapomněli.

V případě on-line pohovoru před jeho konáním:

  • zajistětě si vhodné prostředí, kde budete mít po celou dobu klid,
  • cca 15 minut před pohovorem si zkontrolujte, jestli vám fungují sluchátka i kamera a máte stabilní internetové připojení,
  • připojte se na meeting o 5 minut dříve a vyčkejte na spojení,
  • pokud v průběhu pohovoru zaznamenáte problém se zvukem, či obrazem on-line přenosu, informujte protistranu a přípaně požádejte o zopakování toho, čemu jste případně nerozumněli,
  • nezapomeňte se v průbehu pohovoru občas podívat také přímo do kamery, nesleduje pouze obraz manažera, nebo HR specialisty na vašem zařízení.

Na osobním pohovoru:

  • požádejte o přiblížení organizační struktury týmu a oddělení,
  • zeptejte se, jak vypadá běžný den na dané roli,
  • zajímejte se o tým, se kterým byste mohli spolupracovat,
  • zeptejte se, jak vypadá pracovní prostředí a jestli budete častěji pracovat samostatně, nebo v týmu,
  • nebojte se zeptat na možnosti rozvoje u dané pozice, ať víte, kam můžete potenciálně směřovat,
  • zeptejte se, jak u konkrétní role probíhá onboarding a prvních pár měsíců zaškolování,
  • zajímejte se o aktuální projekty a plány,
  • ptejte se na to, jakým způsobem je u pozice prováděno hodnocení výkonu (metriky, KPI, frekvence performance review),
  • zjistěte, jaký způsob práce je v organizaci a v konkrétním týmu obvyklý (práce výhradně z kanceláře, hybridní forma, nebo práce na dálku),
  • ověřte si, jak vypadá finanční ohodnocení abyste si potvrdili, zda jste na stejné vlně (jaká je podoba bonusů a jejich rozvržení v čase, KPI pro splnění nároku na bonus, benefity),
  • nezapomeňte se zeptat, jaké budou další kroky po pohovoru a do kdy můžete očekávat zpětnou vazbu. HR specialista, nebo náborář by vám měli tyto informace říct automaticky, ale pokud se to nestane, je na místě se zeptat.

Pamatujte, že pohovor by měl vždy být dialog mezi vámi a společností, nikoli váš monolog, natož výslech ze strany potenciálního zaměstnavatele. Nebojte se proto pokládat otázky kdykoli během pohovoru. Zástupci organizace by vám vždy měli být schopní adekvátně zodpovědět vaše dotazy, případně odpovědi na ně zjistit, pokud si jimi nejsou jistí.

Pokud byste během pohovoru dostali otázku velmi osobního, nebo potenciálně diskriminačního charakteru například na vaše majetkové, náboženské, politické, či rodinné poměry, pamatujte, že na takové dotazy nemusíte odpovídat.

Říká se, že štěstí přeje připraveným. K tomu bych ještě dodala, že příprava před pohovorem vám pomůže udělat na potenciálního zaměstnavatele dobrý dojem. Budete totiž mít v ruce nejen dostupné informace o organizaci, ale vytvoříte si také materiál pro dotazy a témata k diskusi. To vše vám pak pomůže vyhodnotit, jestli je pro vás daná společnost a pozice ta pravá, nebo ne.

Nedávné články

Kategorie

O mně

Na tomto webu se chci s Vámi podělit o své zkušenosti, nápady a postřehy z praxe, které mohou recruiterům i firmám usnadnit práci. Nebo alespoň nabídnout jiný úhel pohledu.